Опозиція на Рівненщині схожа на “політичних клоунів” – думка

27 Серпня 17:52 2013

Все частіше, в суспільстві лунають думки, що критика опозиції,  над усе Яценюка, це ганебне діло,  бо, мовляв, іншої в нас усе одно наразі немає, як і часу на розкручування іншого кандидата в президенти 2015 року. Так, Яценюка можна оспівувати зранку до вечора, але чи стане він від того сильним, рішучим, сміливим та авторитетним лідером? Чи стане «тушкована» опозиція монолітно-згуртованою? Хай там скільки кажіть «халва, халва, халва», у роті солодше не буде…

Чудовий приклад тому стало святкування Дня Незалежності . Як і в столиці, так і в інших містах країни, заходи опозиції відбулися лише «для галочки». Спільної акції у Києві насправді серйозно ніхто й не планував, і тим більше, до неї не готувався. По самій акції це добре відчувалось – щонайбільше тисяча з гаком активістів (значно менше, ніж в попередні роки) швидко промарширувала від Михайлівської площі до парку Шевченка, принагідно поклавши квіти до пам’ятника Михайлові Грушевському. Виступи лідерів біля пам’ятника Шевченку теж були нетривалими та досить стандартними, вся акція сумарно зайняла рівно одну годину.

Компенсувати невелику чисельність акції візуально мали розгорнуті активістами величезні прапори України та Євросоюзу – однак картинка все одно не вражала. Втім, соратники «Батьківщини» по опозиції взагалі відмовились від масових заходів у Києві – «Свобода» провела зустрічі з жителями столичних районів, а Віталій Кличко у розвиток свого «маскулінного» політичного іміджу покатався з байкерами на мотоциклі.

Наше місто не стало виключенням. Пройшлися  з прапорами центральною вулицею 150-200 чоловік, виступили кілька активістів заявами і резолюціями, що ні до чого не зобов’язують і це все максимум 20 хвилин, на тому й годі…. (до речі, місцеві обранці навіть не порахували за потрібне приїхати і привітати своїх виборців).

opoz1Це в той час, як міська та обласна влада організували ходу в 3000 чоловік, привітали жителів, і ніхто в той час не піарився,  не виставляв своїх партійних символік, а просто привітав людей з чи не найважливішим святом для країни.

Слабкість опозиції значною мірою пояснюється її неідеологічністю, тому це не так партії, як тимчасові, ситуативні, «політичні кооперативи» чи акціонерні товариства, бо об’єднуються там не навколо ідеї, а навколо перспектив приватизації влади у разі перемоги. Яка ідеологія у ВО «Батьківщина»? Вона називається Юлія Тимошенко. Яка ідеологія в УДАРу? Її назва – Віталій Кличко.

opoz2 Вагання цих особистостей визначають генеральну лінію відповідних партій. Це стадо тримається купи, допоки «чабан» здатен до достатньо жорсткого контролю. Хвилина слабкості – й «вівці» розбредуться в різні боки. (прошу вибачення за порівняння).

Ситуативні збіговиська активістів під прапорами того чи іншого вождя не можуть компенсувати відсутність нормальних ідеологічних партій. У «політичних кооперативах» панує логіка електоральних «пилососів», тобто наївна віра в те, що ідео­логічна невиробленість, невизначеність допоможуть набрати більше голосів. Такий ефект діє тимчасово і вкрай непевно. Ним здебільшого користуються політсили-одноденки. Скільки їх уже було за 20 років… Згадаймо бодай Партію зелених, що на один термін навіть стала парламентською. А потім зникла геть із політичного кону.

То чи треба критикувати опозицію? Якщо вона здатна змінюватися, вчитися й прогресувати, тоді критика піде їй лише на користь. Якщо ж ні, то їй уже ніщо не зашкодить…