Вирощування еустоми, поради квіткаря

Листопад 15 20:45 2016

Багато з нас познайомилися з цією рослиною в якості сезонної культури – в букетах. Еустома, як тепер кажуть, «в тренді», і мода на неї стійко тримається ось уже кілька останніх років. А ми, в міру того, як рослина стає все більш модним, намагаємося купити еустому і дізнатись процес вирощування, з його помилками і, звичайно ж, питаннями.

Ботанічна довідка

Рід Еустома (Eustoma Salisb.), Згідно з більшості даних, включає 3 види і відноситься до сімейства горечавкового (Gentianaceae Juss.). Іноді виділяють всього 2 види, найпопулярніший з яких об’єднують під назвою еустома великоквіткова (Eustoma grandiflorum (Raf.) Shinners) або еустома Расселла (Eustoma russellianum (Hook.) G.Don). Батьківщиною цих рослин є південь США і південніше, до півночі Південної Америки, а також деякі острови Карибського моря.

Синонім назви – лізіантус, що в перекладі означає «гірка рослина». Вважається, що рослина не чіпають шкідники, але це помилка. Також Еуст називають ірландської трояндою, тирлич прерій, техаським дзвіночком, тюльпанової тирличем. Швидше за все, явне зовнішню схожість з королевою квітів дало поштовх до моди на це цікаве рослина, і породило одне з класичних поєднань весільного букета.

Популярні сорти і гібриди

Сорти і гібриди еустоми мають квітки пурпурного, синього, рожевого, кремового, білого кольору; іноді кольору комбінуються. Віночок у формі дзвіночка; квітки часто напівмахрові, махрові, що нагадують квітку троянди. Листки блакитно-зелені, воскові. Рослина досягає 60 см у висоту. Існують гібриди еустоми F1, головні переваги яких – велика стійкість, більш раннє цвітіння. Також виведені карликові, швидкорослі сорти.

Грунтова, кімнатна, теплична?

Відомості про цю рослину досить суперечливі. Пишуть, що вона багаторічна рослина, однорічна, двулетник; що виключно теплолюбна – і що помірно стійка до невеликих морозів; одні стверджують, що її просто виростити, інші – що це завдання середньої складності. Думаю, як у всіх непростих питаннях, істина знаходиться десь посередині.

У чому причина таких суперечливих даних?

Досягнення селекції: селекціонери працюють з цією рослиною постійно, і ваші враження будуть сильно залежати від того, яка саме еустома у вас зростає.

Різноманітність умов, їх многофакторность: коли сіяли, в який грунт, який горщик; як висаджували; як викопували і в які умови поміщали після цього; як переховували, як підгодовували; яка погода була і так далі.

Якщо говорити про максимально можливі варіанти вирощування, то еустому можна розглядати як:

  • багаторічна недовговічне рослина, яке зберігається взимку (з попередньої обрізанням) в прохолодному приміщенні (підвал, освітлена прохолодна лоджія, при +5 … + 10 ° С) або – в теплих районах – з укриттям;
  • двулетник (максимум трёхлетнік) в саду, з укриттям;
  • садовий однолетник;
  • горшечну культуру (в широких неглибоких ємностях) – в теплиці або приміщенні

Порівняйте з кліматом вашій місцевості, і стане ясний можливий спосіб культивування (правда, без варіантів додаткового укриття рослини). З іншого боку, конкретні умови певної місцевості можуть вносити свої корективи. Мікроклімат, грунтові умови, догляд за рослиною – все здатне вплинути на результат. Може виявитися, що в вашому регіоні еустома здатна успішно рости – а в теорії тут не її зона. Або, наприклад, з часом може з’явитися новий – більш-менш морозостійкий – сорт або гібрид, що не вписується в прийняту сьогодні книжкову схему.

Основні рекомендації по вирощуванню та поширені помилки

Що ж надає перевагу еустома у відкритому грунті? Безумовно, вона любить тепло і особливо добре цвіте, коли ночі теплі. Тому не дивно, що садівники скаржаться на убоге цвітіння або його відсутність у відкритому грунті.

Вона не любить вологу погоду, особливо коли весь літній період сирої. В саду для неї ідеальним місцем буде те, де багато світла. А в жарких регіонах у другій половині дня бажана тінь.

У цієї рослини неглибокий корінь, воно погано переносить пересадку. Так що пересаджувати Еуст варто лише в крайніх випадках і з особливою обережністю.

Грунт повинен бути родючим, обов’язково добре дренованим, з реакцією близькою до нейтрального або злегка лужного. Якщо ви не будете підтримувати кислотність грунту між 6,5 і 7,0, то листя еустоми почнуть жовтіти, зростання їх послабиться. Тому в більш кислий грунт треба додавати вапняк. Щоб еустома добре росла, її треба поливати регулярно і рясно, тримати грунт рівномірно вологою. Можна купити еустому на ринку квітів, але вона успішно витримає і короткі періоди посухи. Під час цвітіння пагони з квітками дуже громіздкі і на вітрі можуть пошкоджуватися. У цьому випадку їм необхідні підпори.

Хвороби і шкідники

Найчастіше у еустом в наших умовах зустрічаються:

  • хвороби
  • фузаріозне в’янення, сіра гниль, листова плямистість, пітіозная коренева гниль (пітіоз), справжня борошниста роса, віруси;
  • шкідники
  • грибні комарики, тля, білокрилка, мінери, слимаки.

Слід пам’ятати, що шкідники здатні переносити вірусні захворювання, тому не можна допускати їх поширення.

Після висадки на постійне місце рослина не слід заливати. Якщо тримати грунт навколо еустоми постійно вологою, її відразу почнуть «атакувати» грибні захворювання. Так що імітуйте прерії вашої «красуні прерій»!

А у вас вже росте еустома? Або, може бути, з’явилися плани спробувати виростити це чудове рослина?