ПРИСТРАСТІ ЗА ЕЛЕВАТОРОМ, АБО НА ЧИЙОМУ БОЦІ ПРАВДА

12 Грудня 13:58 2018

Незважаючи на зимову прохолодну погоду, «температура» навколо Дубенського елеватора не падає. З одного боку, елеваторний комплекс є одним з найбільших генераторів робочих місць та основним платником податків до місцевого бюджету. З іншого, група активістів звинувачує підприємство у шкідливих викидах. То на чийому ж боці правда ми вирішили з’ясувати відвідавши його потужності та поспілкувавшись з Андрієм Латашем, директором двох елеваторів, які входять в Групу компаній «Укрлендфармінг»: ПрАТ «Західний промисловий дім» та ТзОВ «Нива».

«Гола» статистика

На елеваторному комплексі круглий рік задіяно більше 130 осіб. З сім’ями це біля 500 мешканців міста, що забезпечують свій добробут. Зарплати на елеваторі вище, ніж в середньому по місту, тому працювати на елеваторі вважається престижним. Біля 35 підприємств міста і області є партнерами елеваторного комплексу — це середні та малі фермери, які звозять на елеватор збіжжя з території в тисячі гектарів.

“Всі підприємства, з якими ми співпрацюємо, є крупними платниками податків і роботодавцями, — наголошує Андрій Латаш. — Елеватор для аграрія, по суті, є центром зберігання найдорожчого — урожаю. Якби не наші потужності, то фермерам прийшлось би везти збіжжя за сотні кілометрів — а це довго і дорого”.

Економічна цінність

Підприємства елеваторного комплексу є одними з найбільших платників податків в Дубенський міський бюджет. За січень-жовтень 2018 року обома підприємствами було сплачено понад 7,5 млн грн. Загалом, сплачені підприємствами податки і збори тільки за цей період вже складають майже 2% від доходів загального фонду бюджету (за інформацією на сайті Дубенської міськради, він складає 3,7 млрд грн на цей рік).

«Ми сплачуємо всі податки до місцевого бюджету. Також наші конрагенти вносять певний вклад до місцевої казни. На приклад, у 2017 році підприємство «Нива» сплатило 2 млн 217 тис. грн., а станом на листопад 2018 року — 2 млн 530 тис. грн. «Західний торгово-промисловий дім» минулого року поповнив бюджет на 5 млн 215 тис. грн., а поточному – 5 млн 22 тис. грн.», — коментував пан Латаш.

Технології процесу

Крокуючи промисловими приміщеннями пан Андрій прокоментував весь «шлях», що проходить зерно та переконав присутніх у дотриманні всіх екологічних норм, наявності необхідних дозволів та вчасному проведенні перевірок та обстежень.

“Підприємство має всі дозвільні документи на викиди, регулярно проходить перевірки контролюючими органами, – ділиться Андрій Латаш. – Останні дослідження проб повітря з прилеглих територій ми проводили 05 листопада, результат – не виявлено жодних шкідливих домішок. Також наші працівники регулярно проходять медогляди – за роки роботи елеваторного комплексу не зафіксовано жодного випадку професійного захворювання на легеневі хвороби чи алергії”.

Сучасний елеватор

Елеваторний комплекс в Дубно досить новий: перша лінія побудована 2008 року на обладнанні вітчизняного виробництва — Карлівського машинобудівного заводу, друга — в 2014 році на обладнанні всесвітньо визнаних виробників AGI (Канада), SPRENGLAND, GSI (США), BUHLER (Німеччина). Елеватор обробляє та зберігає в основному кукурудзу і пшеницю, інколи – соняшник, сою, ячмінь і ріпак. Перевіряють якість зерна в сучасній лабораторії. Сушать його в сушильному комплексі потужністю 501 тонн за годину, який може при потребі працювати цілодобово. Для очищення зерна при доробці використовується найсучасніше обладнання передових виробників: BUHLER з системою аспіраційного відділення легких домішок та рукавні фільтри компанії AIRLANCO. Для тривалого зберігання побудували 17 силосів з активною вентиляцією – тут зберігаються великі партії зерна.

«Технологічні лінії підприємствапобудовані та введені в експлуатацію відповідно до розробленної та затвердженоїпроектно-кошторисної документації. Маємо усі дозвільні документи уприродоохоронній сфері. Зокрема дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферустаціонарними джерелами видані Департаментом екології та природних ресурсівРівненської обласної державної адміністрації. Наше підприємство дотримується встановленихграничнодопустимих обсягів викидів. Це відображено у результатах перевіркиекологів», — розповів Андрій Латаш.

Вантажники